Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Platleņķa sānu spogulis bez attēla kropļojumiem

     (0 reviews)

  Āris Seisums

  spoglis.jpg

  ASV patentu saņēmis Drekselas universitātes matemātikas profesors Dr. R. Endrjū Hikss, par jauna veida automašīnas sānu spoguļa izgudrošanu. Nedaudz izliektais spogulis novērš vadītājam bīstamo “aklo zonu”, kā arī ievērojami palielina skata leņķi, tai pat laikā neradot būtisku attēla kropļojumu.

  Šobrīd lietotie sānu skata spoguļi vadītāja pusē sniedz precīzu attāluma izjūtu par automašīnām aizmugurē, bet tai pat laikā to skata leņķis ir ļoti šaurs. Tā rezultātā automašīnas aizmugurē var būt par “aklo” dēvēta zona, kurā vadītājs neko nevar redzēt ne sāna, ne aizmugures skata spogulī. Nebūt nav sarežģīti izveidot liektu spoguli, kas paplašina redzes leņķi un izslēdz “aklo zonu”, bet tas rada attēla kropļojumu, padarot objektus mazākus un vizuāli tālākus.

  Salīdzinot ar šībrīža plakanajiem spoguļiem, kuros redzamais leņķis ir 15 – 17o, Hiksa spogulim tas ir 45o. Ja vienkārši ieliektā spogulī objekti ir saspiesti un taisnas līnijas izskatās liektas, tad Hiksa spogulī kropļojumi ir tik pat kā nemanāmi.

  Drekselas universitātes profesors savu spoguli izstrādājis pēc matemātiskiem algoritmiem, kas precīzi kontrolē gaismas atstarošanu spoguļa izliekumā.

  “Iedomājieties, ka spoguļa virsma ir izgatavota no daudziem mazākiem spoguļiem, kas pagriezti dažādos leņķos, līdzīgi kā disko bumbai,” stāsta Hiks. “Algoritms ir aprēķini, kas katru šīs metaforiskās disko bumbas spogulīti pagriež tā, lai katrs atstarotais gaismas stars vadītājam rādītu plašu, bet tikpat kā neizkropļotu skatu aizmugurē.”

  Hikss norāda, ka spogulis ne tuvu nav līdzīgs disko bumbai. Izmantoti desmitiem tūkstošu aprēķinu, lai radītu spoguli ar vienmērīgi gludu virsmu.

  Pirmo reizi izmantoto metodi Hikss aprakstījis 2008. gadā.

  ASV noteikumi nosaka, ka automašīnām no rūpnīcas jābūt aprīkotām ar plakanu spoguli vadītāja pusē, tomēr pasažiera pusē pieļaujams arī izliekts spogulis, bet uz tā jābūt uzrakstam: “Objekti spogulī ir tuvāk, kā izskatās” (Objects in mirror are closer than they appear).

  Šī ierobežojuma dēļ Hiksa spoguļi tik drīz netiks uzstādīti uz ASV ražotajiem jaunajiem automobiļiem. Tomēr spoguļus varēs kā ražot, tā arī tirgot un uzstādīt automašīnām pēc to iegādes. Vairākās Eiropas un Āzijas valstīs nedaudz ieliekti spoguļi ir atļauti. Hiksu jau ir uzrunājuši investori un ražotāji, kas ir gatavi spoguli licencēt un ieviest ražošanā.

  ASV patents 8.180.606, "Būtiski nekropļojošs plata leņķa spogulis" (Wide angle substantially non-distorting mirror) piešķirts Drekselas universitātei 2012. gada 15. maijā.

  Oriģinālteksts: http://www.drexel.ed...ives-US-Patent/

  Edited by Āris Seisums

  • Upvote 1
  Sign in to follow this  


  User Feedback


  There are no comments to display.  Join the conversation

  You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
  Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...